Nowa Huta to jedna z dzielnic krakowskich, która pierwotnie zaprojektowana jako miasto, teraz wyróżnia się swoją architekturą i układem na tle pozostałych dzielnic Krakowa. Jej historia jest długa, bywa wręcz dramatyczna, oparta na fundamentach komunizmu, socjalizmu i kojarząca się w dużej mierze z czasami PRL-u. Warto jednak odczarować nieco to miejsce i odkryć co w sobie kryje, w końcu nie bez powodu w 2004 roku tzw. "Stara Nowa Huta" trafiła do rejestru zabytków Krakowa. Nowa Huta jest niejako żywym pomnikiem komunizmu w Polsce, dlatego szczególnie młodsze pokolenia mogą się tam wiele nauczyć, przenosząc się w rzeczywistość znaną jedynie z opowieści rodziców i dziadków. Poniżej przedstawiamy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć będąc w Nowej Hucie.
Park Ratuszowy jest to jeden z parków miejskich Krakowa znajdujący się w Nowej Hucie. Jego nazwa pochodzi od ratusza, który... nigdy nie powstał. Pomimo wielkich planów, które zakładały budowę ratusza w centralnej części miasta, w otoczeniu ważnych publicznych gmachów, Placu Centralnego i Alei Róż, nigdy nie udało się zrealizować budowy, bo też nie było takiej potrzeby, kiedy Nowa Huta została włączona do Krakowa jako jedna z dzielnic.
Park ma powierzchnię 2,2ha i kształt prostokąta. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest rzeźba pt. "Akwarium", nazywana potocznie "Rybą". Roślinność w parku cechuje się dużą różnorodnością, a podziwiać ją możemy z ławeczek dedykowanych ich patronom literackim.
Zalew Nowohucki, jest to kolejne ciekawe miejsce w Nowej Hucie. Znajduje się tuż przy dworku Jana Matejki, z którego ogrodów można przejść nad brzeg Zalewu. Jest to sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Dłubni, który powstał jako teren rekreacyjny dla ówczesnych mieszkańców. Obecnie, dzięki przeprowadzanym rewitalizacjom można tu nie tylko zrelaksować się podczas spaceru, ale też korzystając z publicznych siłowni poćwiczyć na świeżym powietrzu, spędzić czas na wędkowaniu lub zjeść słynne lody babci Lucyny.
Będąc nad Zalewem Nowohuckim, możemy skorzystać z co raz bardziej popularnej atrakcji jaką jest spływ kajakowy. Spływ kajakowy w Krakowie? Oczywiście! Może nie jest to forma spędzania czasu kojarząca się w pierwszej chwili z Krakowem, ale jest to niesamowicie ciekawy sposób na zwiedzanie. Rzeka Dłubnia przepływa przez centrum Nowej Huty i dzięki swoim naturalnym walorom - licznym spadkom, zwężeniom i przeszkodom jest idealna, by odbyć po niej spływ kajakowy z przyjaciółmi i rodziną.
Ciekawym miejscem w Nowej Hucie jest także Kopiec Wandy. Jest to jeden z krakowskich kopców rozsławiony dzięki romantycznym legendom, według których Wanda, córka Kraka, popychana rozpaczą i chcąc ochronić swoje miasto i poddanych przed najazdem Niemców - rzuciła się do Wisły unikając tym samym małżeństwa z niemieckim księciem. Kopiec Wandy to mogiła usypana na cześć bohaterskiej księżniczki w miejscu, gdzie rzeka wyrzuciła jej ciało. Dziś na jego szczycie stoi pomnik - kądziel i miecz skrzyżowane ze sobą.
© 2022, 60nh.pl