Na jakich terenach powstała Nowa Huta? Nowohuckie wsie

nowohuckie wsie

Nowa Huta - każdy krakowianin (i nie tylko) zna tę dzielnicę. Odwiedzamy Plac Centralny by załatwić codzienne sprawy, Nowohuckie Centrum Kultury by się rozerwać a na Łąkach Nowohuckich odpoczywamy wśród zieleni. Nową Hutę chętnie odwiedzają też turyści. Pewnie jednak niewielu wie dlaczego powstała akurat na tych terenach?

Wszystko zaczęło się od planu sześcioletniego, którego wytyczne przyjęto na I Kongresie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w grudniu 1948 r. Jego założeniami było m.in. zwiększenie produkcji przemysłowej z naciskiem na rozwój przemysłu ciężkiego. Jedną z najpoważniejszych inwestycji miał być wielki kombinat metalurgiczny, na rzecz którego budowy działano już od kilku miesięcy.

Początkowo jako lokalizację kombinatu zakładano odzyskane obszary Górnego Śląska. Finalnie, ze względów politycznych, zdecydowano się na obszary pod Krakowem. Dlaczego? Nowe, robotnicze miasto miało być posłuszne władzy. W opozycji do buntowniczego, mieszczańskiego Krakowa, który ją odrzucał. I tak wybrano nowohuckie wsie: Mogiła, Czyżyny, Pleszów, Bieńczyce, Krzesławice, Mistrzejowice, Branice. Te tereny odznaczały się także właściwym ukształtowaniem, dostępem do wody, bliskością bogatego w surowce Górnego Śląska czy możliwością ściągnięcia robotników z małopolskich wsi. 

Obecnie Nowa Huta to największa, jeśli chodzi o powierzchnię, dzielnica Krakowa. Zajmuje obszar około 65 km kwadratowych. Jest równocześnie jedną z najciekawszych dzielnic. Odznacza się wyjątkową architekturą, pomnikami, zabytkami.

Nie ma chyba lepiej zaplanowanego miasta w naszym kraju. Do dzisiaj sercem pozostaje Plac Centralny, od którego odbiegają najważniejsze dla dzielnicy arterie. Także wciąż zachowane są budynki dawnej Huty im. Lenina, której obecnie właścicielem jest spółka ArcelorMittal Poland. Bliźniacze gmachy prowadzące na jej teren (tzw. "Watykany" i "Pałace Dożów") są najbardziej reprezentatywnym dziełem socrealizmu w Polsce.

Jednocześnie nowohuckie wsie są zielone i przestrzenne. Nic więc dziwnego, że dzielnica współcześnie jest tak popularna. Jest to świetne miejsce zarówno do zamieszkania, jak i spędzania wolnego czasu czy turystyki.